×

gdzie sprzedawać rękodzieło ?


Do tego posta przymierzałam się od dawna. Sama chciałam zmienić dotychczasową platformę sprzedażową, tym bardziej, że DaWanda znów podniosła prowizję. Pomyślałam, że zanim cokolwiek zrobię, to zgłębię temat sprzedaży w sieci. Nie jestem pewna, czy udało mi się to całkowicie, ale coś tam się rozjaśniło :D  Chętnie podzielę się z Wami tym, co zebrałam.
Nie ukrywam też, że liczę na wasze cenne opinie i uwagi. Chciałabym później ten wpis edytować, uzupełnić...dla siebie i potomnych ;)

Jak wspomniałam, sama korzystam z DaWandy (DW), ale moja sprzedaż dotychczas była znikoma,
nie było to moim źródłem utrzymania i nie angażowałam się w to jakoś bardzo intensywnie. Mimo to chciałabym temat jakoś uporządkować.
....chciałam uciekać z DW, ale, ale - czy warto?

Podstawowe pytanie, jakie trzeba sobie zadać, chcąc cokolwiek sprzedać brzmi:
Gdzie skieruje się klient ?
Czy faktycznie, jak kiedyś założyłam, skieruje się od razu na DaWanda ? Może teraz pierwszy kontakt z klientem znajdę częściej na FB, czy Instagramie? A może klient po prostu wpisuje w Google to, czego szuka? Z jakich platform korzysta potencjalny klient ?!
Osobiście mam wrażenie, że lubimy wszystkie te strony, gdzie można znaleźć kilkudziesięciu twórców w jednym miejscu. Łatwo porównać podobne oferty, logować się w jednym miejscu, i mieć ogromy wybór.
W moim odczuciu, nawet jeśli klienci znajdują nas głównie poprzez social media, to warto mieć swoją wybraną platformę sprzedażową, chociażby po to, aby klienta z "ulicy" gdzieś odesłać i pokazać ofertę.
Niewątpliwie warto też mieć własny sklep na stronie, ale to już grubsza inwestycja.

Chętnie poznam wasze odczucia i obserwacje.

Sama absolutnie nie byłam i nie jestem nastawiona na wielką sprzedaż, ale zdarza mi się uszyć coś więcej 
i wtedy chętnie umieściłabym wyrób "gdzieś". Właśnie - tylko GDZIE ? Gdzie jest takie miejsce, do którego od razu trafia klient, który szuka akurat w takiej tematyce, w jakiej jest moja, Twoja czy innych praca? 
Po małej analizie platform i ich zawartości, oraz tematyce, w jakiej się specjalizują, stwierdziłam, że na razie pozostanę ze swoimi uszytkami na DW (chociaż do końca sprawa nie jest przesądzona), pozostaje mi tylko zrobić tam porządek (co uczynię niedługo).

Poniżej zamieściłam link do małej tabeli z podstawowymi informacjami / zestawienie platform sprzedażowych, jakie brałam sama pod uwagę.
Być może niektórym z Was pomoże podjąć decyzję ;)

W tabeli uwzględniłam tylko platformy polskojęzyczne - po co sobie utrudniać ;) Znajdziecie tam: DaWanda, Pakamera, Decobaazar, Srebrna Agrafka, artMadame, Artilo, Wylęgarnie, modna.pl, Allegro, Olx

Moje osobiste odczucia...

DaWanda - spora konkurencja, ale i duży potencjał dotarcia do klienta. Portal nastawiony na rękodzieło i  "małe" marki, produkty unikatowe. Bardzo tez podoba mi się wtyczka, którą można załadować na blogu i klient nie jest odsyłany do strony platformy, tylko nadal zostaje na blogu (zobacz mój sklep). Wygląda to trochę jak własny, dedykowany sklep.
Czy inne platformy mają taką możliwość? Nie mogłam znaleźć takiej informacji. Nie wiem jak na innych platformach, ale ja, korzystając rzadko z platformy jako sprzedający, często szukam czegoś w kółko, jakaś taka mało intuicyjna ?! Co myślicie ?

Pakamera - wydaje się taka ... ekskluzywna. Również dominują produkty unikatowe, ale moje pierwsze skojarzenie: moda, czyli niekoniecznie poduchy, fartuszki etc., co nie znaczy, że tam takowych nie znajdziemy. Po prostu nie jest to target dominujący. Pieniążki za sprzedane przedmioty przechodzą przez platformę. In plus: to polski kapitał.

Decobazaar -  znów polski kapitał! Platforma ładna, czysta, czytelna -  waham się, czy jednak nie skorzystać. Niestety, spora prowizja... jakieś Wasze opinie? Ktoś korzysta?

Srebrna Agrafka przepraszam, po prostu mi się nie podoba. Jakieś takie...proszę wybaczyć wyrażenie "wiejskie"

ArtMadam -  ładna strona, blisko jej do DW, jednak odstraszają mnie skutecznie: wysokość prowizji
i to, że pieniążki przepływają przez platformę i nie trafiają do nas bezpośrednio. Ponad to wszystko firmowane jest jako ArtMadam, więc zanika nasza indywidualność!

Artilloto też ciekawa alternatywa dla DW. Tu szczególnie będę wdzięczna za Wasze opinie, bo może to miejsce jest moim rozwianiem. Na ile sprawnie można dodawać nowe oferty ? Do sprawdzenia ;)

Wylęgarnia - jakoś nie czuję się przekonana, ale logo mają fajne.

modna.pl - też wygląda całkiem przyzwoicie, ale z punktu widzenia kupującego słaba oferta. Mam wrażenie, że platforma jest mało popularna.

Allegro - jakoś mi nie pasuje do rękodzieła i tym podobnym. Za dużo tu wszystkiego. Jako kupujący na Allegro udaję się, kiedy szukam konkretnego produktu. Przeglądanie miliona stron jest mega czasochłonne. Szukając np. "czegoś ładnego na prezent", a nie mając konkretnego pomysłu, skorzystam jednak z DaWanda.

olx - kojarzy mi się z komisem, i kupowaniem lokalnie używanych rzeczy - tyle w tym temacie.


Kolejne pytanie, jakie mi się nasunęło w trakcie powyższych poszukiwań:
  Czy warto mieć sklep na dwóch platformach czy to za dużo zachodu???
 i następne:
 Czy mając własny sklep, warto pojawić się na jakiejś platformie ?

Koniecznie dajcie znać jakie są wasze doświadczenia!!
Bardzo jestem ich ciekawa :)


Zgłębiając powyższe, znalazłam 4 artykuły na podobny temat. Jesli znacie więcej - podzielcie się:)Zainteresowanych tematem zachęcam do wyszukiwania opinii na temat platform. Te, które znalazłam, pochodziły od klientów i ich oceny produktów, a z tym wiadomo, różnie, bo twórców jest sporo i jakość, realizacja projektów też różna.
Mnie najbardziej interesuje Wasze zdanie z punktu widzenia sprzedającego, oraz Wasze doświadczenia.


Mam nadzieję, że wpis był dla Was ciekawy..jeśli tak to zachęcam do udostępniania. 
Czym więcej opinii zbierzemy tym lepiej dla nas :)

Jeśli coś się nie zgadza, gdzieś coś pomieszałam, proszę dajcie mi znać w komentarzu

Pozdrawiam

Ps. zapraszam tez na instagram Rudej
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Zostaw kilka słów...

Copyright © 2016 Ruda Szyje , Blogger